През последните години съвременните смартфони се превърнаха в чудесен инструмент за любителска и туристическа фотогрфия. Моделите на Samsung от серията S21/22/23/24 Ultra са снабдени обективи, които дават възможност да се направят интересни фотографии с различен зрителен ъгъл и перспектива. Понякога този тип камери са незаменими, тъй като чрез тях имаме възможност да заснемем от една и съща позиция различни сцени, да отделим детайлите от общия план и да надникнем там, където няма как да достигнем с крака. За съжаление доста често няма такава възможност – между нас и обектите има непреодолими препятствия, а доста често вместо крака, ще ни трябват крила, за да се приближим достатъчно или пък зад нас има стена и не можем да се отдалечим, за да обхванем целия обект. Освен всичко друго, тези модели са снабдени с RAW формат, така че истински запалените любители да го използват. Суровите файлове могат да се обработват на компютър, но все по-малко хора имат време и желание да го правят. Те предпочитат да свършат цялата работа в телефона и след това да публикуват готовия резултат директно. Разбира се това в възможно, защото смартфоните, особено във високия клас са и мощни компютри. В статията „Обработка на RAW файлове с мобилен телефон“, показахме как става това.
При новият Galaxy S24 Ultra нормалната, ултрашироката и теле камерата са абсолютно еднакви оптически с тези в S23 Ultra, но има видимо подобрение в системата за стабилизация и от там изображението при ниска осветеност е като цяло по-добро. Основната промяна всъщност е в ултра теле камерата. Зад нея стои нова 50мп матрица и разликата в детайла спрямо предишния модел е забележителна! Също така за първи път в професионалния режим се появява опция за RAW 50мп с много високо качество за тази камера, до сега максимумът беше 12мп. На пръв поглед е избраноо странно решение, да бъде намалено оптическото приближение от 10 на 5 пъти ( 115 вместо 230мм приравнено към 35мм филм) , но след кратък тест се оказа, че в сравнение с S23 Ultra това е по-удачен вариант. Реално сега имаме междинен качествен 115мм обектив с висока резолюция и по-добра светлосила, така е преодоляна дупката ежду 70 и 230мм. В същото време заради високата резолюция е възможен кроп от 50мм и постигане на 230мм увеличение със същата резолюция както при S23 Ultra. Всички тези неща са съществени ако снимаме в суров формат и държим на максимална прецизност. Galaxy S24 Ultra всъщност е много повече от фотоапарат и видео камера. Той е и перфектен пътеводител, чрез който можем лесно да се ориентираме в градската осбтановка и да разберем повече за заобикалящата ни среда. За да демонстрираме всичко това, ще използваме едно пътуване до Румъния – Букурещ, Брашов и Бран. Под всяка снимка и видео слагаме описание на техническите параметри – скорост, бленда, ISO, обектив и т.н.
Освен да направим снимка на забележителностите, можем лесно да получим информация за тях чрез новата Galaxy AI функция „Circle to search with Google“ . Просто ограждаме обект в снимката и гугъл се грижи за останалото. Ето как:
Тъй като катедралата е в строеж, до нея се вижда огромен кран. Добре е да избере правилната гледна точка, така че да избегнем крана.
Следващите две снимки са на внушителния румънски парламент. Виждате какви са възможностите при снимане от една и съща позиция с широкоъгълен и теле обектив.
Ширикоъгълните обективи са безценни, когато трябва да направим интериорни фотографии. На следващите 3 снимки виждате най-голямата книжарница в Румъния – „Картурещи Крусел“ . Книжарницата се помещава в сградата на бивш дворец от 19-ти век, а артистичната обстановка е впечатляваща.
Следващите снимки и видеа са от град Брашов, известна туристическа дестинация. Тук през 1824г е издаден „Рибният буквар“ на доктор Петър Берон
За да направим интересни снимки в града е добре да разполагаме с различни обективи. Така ще можем да разчупим визията с по-необичайни зрителни ъгли и снимките ни ще изглеждат по различен начин в сравнение с това, което виждат с очите си хората около нас. Няма лошо време за подобен тип фотографии. Ако вали дъжд, можем да използваме мокрите повърхности, снимайки под ъгъл и улавяйки интересни отражения. Яркото слънце е подходящо за предаване на силните контрасти, а в много случаи можем да вкараме и самото слънце в кадър и в контражур. Облачното небе създава драматичен ефект особено в черно-бяло. Съвременните мобилни телефони с няколко обектива са много подходящи за експерименти с архитектура и детайли в градска среда. Всичко това се събира в джоба ни, позволявайки да експериментираме и да развиваме фотографския си усет.
Улицата е може би най-богатото на сюжети място за всеки фотограф, обичащ репортажния начин на снимане. Уличните снимки или т.нар. „street“ фотография не е просто репортаж, защото той обикновено има за цел да отрази някакво събитие. Добрата улична фотография е философия на уловената частица от живота около нас, а фотографите занимаващи се с това, често успяват да разкажат в един единствен кадър цяла история – това понякога е много по-трудно от репортаж в десетки снимки. Samsung Galaxy S24 Ultra е префектен „Street“ фотоапарат. Събира се спокойно в джоба, с богат набор от обективи и с възможност да се снима с бутона на S-pen без да бием на очи.
Разбира се, ако сте в Брашов, няма как да не отскочите до Бран, където се намира легендарния замък на граф Дракула. Разстоянието е само 30км. Паркирате в подстъпите на замъка на някой от платените паркинги за 6 Леи на час (1 лея = 2.5 лева), минавате през голям пазар за сувенири и си купувате билет за замъка за 70 Леи = 28 лева . Добре е да сте там преди 10, защото към 11 обикновено се изсипват много автобуси с туристи. Спорно е дали в замъка някога се е подвизавал граф Влад Дракула, но със сигурност е бил собственост на кралица Мария, същата която построява и двореца в Балчик. В замъка Бран, все още се усеща нейното присъствие, въпреки че част от помещенята са направени бутафорно „вампирски“ заради туристите.
Различните обективи ни позволяват да обхванем целия замък и да приближим надписите максимално, за да можем да ги прочетем
Вечерта в Брашов ни оачакваше изненада, но се сетихме, че все още сме в месеца на капризната Баба Марта
Photo-ebook – 27.03.2024