През последната година все по-често чуваме термина „Създател на съдържание“ или „Content creator“ . Хора, които са се рекламирали преди като фотографи, видеооператори, влогъри и т.н. сега се определят като създатели на съдържание , т.е. визуални творци, смесващи различни изразни средства. Всъщност със съвременните технологии това не е особено трудно. Камера и фотоапарат с висока резолюция и мощен компютър, събиращи се в джоба бяха нещо немислимо само преди 1-2 десетилетия. Да не говорим за стотиците полезни приложения – навигация, връзка с колата и контрол на основните и функции, ключ за дома, портативен телевизонен приемник и не на последно място дигитален порфейл, с който можем да плащаме навсякъде за различни видове стоки и услуги. През 90те за всичко това би бил необходим един камион с техника. В същото време хората търсят джобни устройства с големи и качествени дисплеи, но това влиза в противоречие с понятието „Джобен размер“ . Тук идват на помощ технологиите, позволяващи бърза промяна на размера – сгъваеми мебели, сгъваеми куфари и чанти, сгъваеми компютри… защо не и сгъваеми телефони? Всъщност самият сгъваем телефон не е нещо ново – преди повече от 23 години Samsung направи фурор с елегатните сгъваеми телефони, наречени „Red Rose“, а скоро след това се появиха и в други цветове, за да се стигне до съвременната серия Z-flip.
През годините, размерът на телефоните се увеличаваше заради необхдимостта от по-големи и качествени дисплеи, които трябваше да визуализират възможностите на новите камери с висока резолюция и да позволяват гледане на детайлно дигитално съдържание . Така малките сгъваеми телефони постепенно изчезнаха и бяха заменени от големи смартфони. Но както пееха Щурците „Някой ден листът се обръща“ и на сцената се появиха сгъваемите дисплеи. Като технологичен лидер, Samsung ги внедриха в новите си серии Fold и Flip, постигайки максимална компактност при голям размер на дисплея в отворено положение. Последните поколение Galaxy Z Flip 5 и Flip6 вече имат и квадратен напълно функционален преден дисплей, който позволява основни функции без да се налага постоянното отваряне и затваряне на телефона, а за разлика от Galaxy Flip5, Flip6 е оборудван с висококачествена 50мп основна камера.
Въпреки, че серията Flip е разпространена предимно между жените и понякога играе ролята на моден аксесоар, мъжете не трябва да я подценяват. Приятна изненада за мен беше удобството, което предоставя компактния Z Flip6. През зимата, когато носим тежки връхни дрехи, не е проблем да сложим голям смартфон в джоба на якето, но лятото ако сме с къси панталони и тениска задачата става доста трудна. В предния джоб голям телефон е невъзможно да влезе и най-често го държим в някой от задните джобове, което прави смартфонът ни лесна плячка за крадци или създава риск без да се усетим да седнем на него и да го счупим. С размера си от 8х7х1см, Z Flip6 влиза с лекота в преден джоб на панталон и почти не се забелязва, нито ни пречи, когато сядаме на стола в офиса, заведението или колата си.
Другото голямо предимство на сгъваемия дизайн е, че можете лесно да го поставите на различни повърхности и да заснемете стабилно видео с високо качество. В същото време телефонът не прави впечатление, тъй като не се налага да разгъвате статив или да използвате допълнителна приставка.
При заснемане на нощни сцени с по-бавна скорост на затвора, неподвижността на камерата е задължителна. В противен сучай рискуваме изображението да се размаже.
Наличието на професионалния режим (Pro Mode) е голямо предимство и ни дава пълен контрол върху настройките на камерата, включително ISO, скорост на затвора, баланс на бялото и експозиция. Това е идеално за напреднали потребители, които искат да експериментират и да постигнат най-добри резултати.
Основни Настройки
ISO: Регулира чувствителността на сензора към светлината. По-ниските стойности са подходящи за добре осветени сцени, докато по-високите стойности са полезни при ниска осветеност.
Скорост на Затвора: Контролира времето, през което сензорът е изложен на светлина. По-бързата скорост на затвора е идеална за заснемане на бързо движещи се обекти, докато по-бавната скорост може да създаде ефект на размазване.
Баланс на Бялото: Регулира цветовата температура на снимките, за да съответства на различни източници на светлина. Можем да избираме между предварително зададени настройки или да настроим белия баланс ръчно.
Експозиция: Позволява ни да регулираме яркостта на снимките, като компенсираме недостатъчното или прекомерното осветление.
Фокус: В Pro mode можем да регулираме фокуса ръчно, което е особено полезно за макро снимки или сцени с ниска осветеност.
При снимане в Pro mode и RAW, можем да направим много корекции и след заснемането. В тази статия сме обяснили подробно как се случва това. Прилагаме и пример на нощна фотография, заснета на пристанището в град Кавала и последваща корекция в самия телефон.
Portrait mode – Този режим създава ефект на размазване на фона (боке), който подчертава обекта на преден план. С всеки следващ модел се усъвършенства.
На долните три снимки от ляво на дясно – нормален режим, Portrait mode и Portrait mode + zoom
Допълнителни Функции
AI Editing Tools: Galaxy Z Flip 6 предлага AI инструменти за редактиране, като Generative Edit и AI Drawing, които ни помагат да подобрим снимките и видеоклиповете си след заснемането им.
Voice Commands: Можем да използваме гласови команди за заснемане на снимки и видеоклипове, което прави процеса по-удобен и лесен.
ProVisual Engine е в основата на AI обработката на изображения в Galaxy Z Flip 6. Той използва изкуствен интелект за анализ на сцената, разпознаване на обекти и оптимизиране на настройките на камерата в реално време. Това включва регулиране на осветлението, контраста и цветовете, за да се постигнат най-добрите възможни резултати.
Photo Assist е функция, която използва AI за автоматично подобряване на снимките. Тя може да разпознава лица, да изолира обекти и да прилага различни ефекти, като размазване на фона или подобряване на детайлите. Photo Assist също така предлага различни стилове за редактиране, като комикс, 3D карикатура и акварел.
Auto Zoom е функция, която автоматично регулира зума и кадрирането на снимките. Тя използва AI за разпознаване на обекти и следене на движението им, като по този начин осигурява перфектно кадриране дори при динамични сцени.
Auto Zoom и Photo Assist работят заедно, за да улеснят заснемането. Auto Zoom автоматично запълва фона, премества, преоразмерява или изтрива обекти, за да създаде идеалния кадър. Photo Assist предлага допълнителни инструменти за редактиране, които ни помагат да подобрим снимките си след заснемането им.
Nightography използва AI и HDR технологии за подобряване на качеството на изображенията при ниска осветеност. Това включва намаляване на шума, увеличаване на яркостта и подобряване на детайлите.
Galaxy Z Flip 6 предлага и мощни AI инструменти за редактиране на снимки. Това включва Generative Edit и AI Drawing, които ни позволяват да добавяме и премахваме елементи от снимките, да променяме фона и да прилагаме различни филтри и ефекти. Вижте тук пример за тази функция
Освен снимки, телефонът предлага и възможности за редактиране на видеото.
За любителите на класическата черно-бяла фотография, има вградени филтри за обработка в черно-бяло, така че можем да постигнем графична и контрастна визия директно в телефона, без да използваме допълнителни обработващи програми на компютър.
В резюме предимствата и недостатъците на Samsung Galaxy Z flip6 от гледна точка на „Content Creator“
+ Изключително компактен, събира се лесно дори и в малък джоб или чанта
+ Високо качество на основната камера – резолюция 50мп, достатъчна за фотографии в изложбен размер
+ Про RAW формат с всички ръчни настройки за фотография и Про формат с ръчни настройки за видео
+Висококачествено видео 4К с 60 кадъра в секунда
+Пълен набор от инструменти за редактиране на фотографии и видео директно в телефона.
+ Galaxy AI за бърза и качествена редакция
+ Сгъваемият дизайн позволява поставянето на Z flip 6 върху различни повърхности при нужда от заснемане с ниска скорост на затвора или качествено видео
+ Преден дисплей, който дава възможност за използване на телефона в ежедневието без да се отваря
– Липсва теле обектив, което ограничава използването на камерите за снимане на отдалечени обекти. Възможно е Samsung да добавят такъв в следваща версия
– При затворен телефон, камерите снимат само в JPEG, не е възможно да активирате PRO режим.