Да се снима уличен маскараден фестивал е предизвикателство за всеки фотограф. От една страна ярките цветове, интересните маски, танците и движението, емоциите на участниците са предпоставка за хубави снимки. От друга страна фотографът трябва да познава добре техниката си, да е направил правилния избор на обективи, да реагира бързо и да кадрира умело. Снимането на подобен тип събития съчетава портретна, улична и репортажна фотография. За да бъдат снимките ни впечатляващи, трябва да можем да поставяме акценти в кадъра, да отделяме важните обекти от фона, за което от голямо значение е техниката която използваме.

Samsung Galaxy S25+ се справя много добре в такава ситуация. Телефонът е оборудван с три камери (плюс една предна селфи камера). Основната е 23мм със светлосила 1.8 и резолюция от 50МП, която можем да включим от менюто, ако ни е необходимо снимките ни да са с повече пиксели. По подразбиране камерата снима с резолюция от 12МП. Новото в модела е, че основната камера може да снима в два режима, без да променя светлосилата си – 23мм и 46мм. Освен основната има ултраширокоъгълна камера от 13мм със светлосила 2.2 и резолюция от 12МП. Както и телекамера от 69мм със светлосила 2.4 и резолюция от 10 МП. И трите камери могат да бъдат използвани в нормален, портретен, нощен или професионален режим. В професионалния режим можем да снимаме в RAW формат, което ни дава по-големи възможности при постобработката и редакцията на заснетите кадри. RAW ни дава по-добър контрол върху динамичния обхват и запазване на повече детайли в сенките и светлите зони..
В режим „професионален“ можем да избираме стойностите на ISO-то, белия баланс, скоростта на затвора, режимите на фокусиране и да коригираме експонацията. ISO (чувствителност към светлината) – регулира яркостта в снимката. При по-ниското ISO (50–200) имаме по-малко шум и по-добро качество. То е подходящо за добре осветени сцени. При по-високото ISO (800+) имаме нормално осветени снимки в тъмни условия, но с повече шум.
Скоростта на затвора (Shutter Speed) определя колко дълго сензорът на камерата улавя светлина. Бързата скорост (стотни и хилядни от секундата) замразява бързите движения, както е в случая. Такъв режим е подходящ за движещи се обекти, спорт, репортаж и животни. Бавната скорост (десети части от секундата и цели секунди) създава ефект на размазване и е походящ за светлинни следи в нощните сцени или размазване на течащи води, водопади и морски вълни..
Новото в модела е плавният цифров зуум от 3х до 30х (69-690мм), който е активен в режим „снимка“. В режим „портрет“ вариото е до 5х, а в режим „професионален“ до 10х.
Следващите кадри ни показват една и съща ситуация, заснета последователно с трите камери на телефона, с три различни фокусни разстояния.



Всички кадри на тази страница са заснети със Samsung Galaxy S25+ в JPEG формат, с автоматични настройки, като са използвани и трите камери на телефона. Повечето от кадрите са снимани в режим „портрет“, за да има отделяне на основните обекти от задния план, чрез разфокусиране на фона. Такава визия е характерна за фотоапаратите с по-големи сензори и по-дълги обективи. AI интегриран в Samsung Galaxy S25+ отлично имитира тази визия, като различава по-близките и по-далечните обекти в кадъра и ги разфокусира плавно и в различна степен – предният план е на фокус, обектите които са отзад, но са по-близо са леко дефокусирани, а тези които са най-далеч са най-разфокусирани. AI в Samsung Galaxy S25+ разпределя равнините още при заснемането на кадъра и дефокусът е почти неразличим от този получен по оптичен път.

Чудесна опция на AI редактора е, че можем след заснемането да променяме равнината на фокуса – както можете да видите в следващото видео:
Samsung Galaxy S25+ предлага мощни вградени инструменти за редактиране на снимки чрез приложението Gallery (Галерия), както и допълнителни опции в Expert RAW.
Основните настройки в редакторската програма са:
✔ Коригиране на яркостта, контраста и експозицията – с тази функция коригираме много тъмни или твърде светли снимки.
✔ Наситеност (Saturation) и баланс на цветовете – за по-живи или по-естествени тонове, по-топла или по-студена цветова гама.
✔ Острота (Sharpness) и детайлност – подобрява рязкостта и текстурата.
✔ Изрязване и завъртане – коригиране на композицията, изправяне на хоризонта.
Освен ръчното определяне на тези стойности, можем да изберем от „подробности“ автоматично подобряване на качеството и да оставим на AI да определи най-подходящите настройки за съответната снимка. Можем също така да избираме измежду многото вградени филтри, както се вижда от следващия скрийншот:

Някои от разширените функции на редактора, използващи AI са
Object Eraser – Премахване на нежеланите обекти от снимката с помощта на AI.
Generative Fill – Попълва празните, изтритите места в снимката, като се съобразява с околните обекти.
Ретуширане на лице – Заглажда кожата и коригира на чертите на лицето, ако има нужда.
Подобряване на нощни снимки – Редуцира шума и повишава детайлите в сенките.
Динамичен ефект – Раздвижва снимката плавно с приближаване и отдалечаване.




Международният фестивал на маскарадните игри „Сурва“ в Перник е най-голямото събитие от този тип в България и Европа, провеждащо се всяка година от 1966 до днес. През 2025 г. 31-вото издание на фестивала се състоя от 24 до 26 януари.Тази година фестивалът привлече над 12 000 участници от цяла България и 22 групи от чужбина, което го направи по-грандиозен от всякога. Откриването беше белязано от спектакъла „Сурвакарски мистерии“, в който взеха участие над 250 танцьори, сурвакари, певци, акробати и музиканти.

Фестивалът „Сурва“ популяризира традиционни народни игри и обичаи с маски, представяйки древни ритуали, свързани с прогонване на злите духове и пожелания за плодородие и здраве.






















В заключение можем да кажем, че дори в такава не лека за снимане динамична среда, телефонът се справи чудесно. Използвахме фокусни разстояния от 13 до 115мм, което ни позволяваше да прекадрираме бързо според сцената и да избираме най-подходящият ракурс. Портретният режим на камерите пък ни помагаше да отделяме обектите от фона. Батерията издържа през целия ден, около 8 часа активно снимане. И всичко това само в 190 грама.
За финал едно видео с телефона, комбинация от нормални и забавени кадри.
photo-ebook 02.2025