Щом сте разтворили тази книга, вероятно вече сте си купили цифров фотоапарат и ви предстои да се впуснете в необятния и интересен свят на фотографията. Това никога не е било толкова лесно, колкото в началото на XXI век – векът на дигиталните технологии. Но преди да решите, че използването на съвременна техника е достатъчно условие да станете добър фотограф, не забравяйте, че няма нищо по-важно от така нареченото „задапаратно устройство” – човекът зад камерата. Защото дори и най-съвършената машина не може да създаде сама хубавата снимка. Вие сте тези, които трябва да вдъхнете живот на съвкупността от цветове и светлини, регистрирана от електронната матрица на фотоапарата.
В тази книга сме си поставили за основна цел не само да ви запознаем с особеностите на дигиталните фотокамери, но и да ви научим да омагьосвате по такъв начин изображенията, че когато някой види вашите снимки, да не може да откъсне очи от тях и дълго да ви разпитва как сте успели да ги направите.
.
Още през средновековието хората са се досещали, че ако бъде открит материал, чувствителен към светлината, той би могъл да замени платното за рисуване и така да се получи готово изображение. Има сведения, че такива опити са правени, но получените изображения не са запазени, защото не е бил открит начин за фиксирането им след излагане на дневна светлина. Чак в началото на 19 век, няколко учени независимо един от друг, успяват да създадат методи за получаване на трайно изображение.
Фотографът през XIX в. бил почти магьосник. Той трябвало да разбира и от физика, за да конструира камерата си, и от химия, за да приготви химикалите си. С течение на времето емулсиите ставали все по-чувствителни и само няколко десетилетия по-късно вече било възможно да се правят снимки за десетина-петнадесет секунди. От средата на XIX в. датират и първите фотографии на хора. Фотографът фиксирал камерата неподвижно, инструктирал хората да не мърдат, внимателно свалял капачката от обектива и отброявал до 5 или 10. Това са снимките на нашите пра-роднини, на които те стоят като вдървени. През следващите години процесът ставал все по-достъпен, а фотографията – все по-популярна.
Eто някои ключови фотографски камери преди цифровата епоха, изиграли важна роля в развитието на фотографията :
Вече не било необходимо да си физик и химик за да се занимаваш с фотография. Фотоапаратът навлиза във всекидневието на обикновените хора, които проявяват интерес към запечатването на образи от живота около тях. Снимат семействата си, съседите, случки на улицата. Кодак рекламират камерите си чрез деца, за да ги наложат масово като лесен за използване продукт. Девизът на марката е “Вие само натискате копчето, ние ще се погрижим за останалото”.
Тук няма да разглеждаме подробно историята на цифровите камери, тъй като от фотографска гледна точка принципът им на работа не е променен. Това важи и за основните параметри за настройка на камерата – чувствителност (ISO), време за експониране (скорост на затвора) и светлосила на обектива (бленда). В разделите „Избор на техника“ и „Настройки на камерата“ ще изясним всички особености в тази насока. Не може да не споменем обаче някои важни исторически и технически факти, свързани със създаването на изображения чрез електричество.