В класическата лентова фотография, понякога се случва светлина да проникне към светлочувствителния материал (негатив или диапозитив) не само през обектива, откъдето трябва, но и през случайни пролуки. Такива могат да бъдат пукнатини в касетката на филма или в резултат на небрежно отваряне на филма на недостатъчно тъмно. Или износени уплътнители на задния капак на фотоапарата… Резултатът от такова проникване на допълнителна светлина (цветни утечки или Light leaks) е осветяване на част от кадъра и оцветяването му в различни тонове.
Light leaks върху незаснет, празен кадър, върху маската на филма.
В класическата фотография това се смята за дефект. Наскоро вадих на хартия подобни кадри в едно фотоателие и собственикът, който е един от майсторите фотографи от старата школа, ми каза “Навремето такива кадри ни беше срам да ги копираме, а сега мацате цифровите изображения с подобни “ефекти”. В известна степен човекът имаше право. Преди години въпрос на професионализъм е било да избягваш всякакви подобни дефекти, които са издавали или небрежно отношение към процеса или неподдържана, вехта фототехника.
Днес обаче, в ерата на цифровата фотография изображенията са толкова еднакви, стерилни и изчистени от дефекти, че в голямата си част стоят скучни. За да им вдъхнем живот, емоция, настроение, усещане за hand made, прибягваме до дефектите от времето на класическата фотография. Наскоро търсих в интернет Light leaks за видео и попаднах на пакети с цени от по 500$ за няколко цветни утечки. Явно бизнесът с дефекти върви, щом и реномирани фотопроизводители се втурнаха да правят обективи с оптични схеми от преди век и половина, като Petzval.
Подобни на Light leaks са и флеърите. Това са вътрешни отражения от лещите на обектива, които оцветяват или прогарят част от кадъра.
Цветните петна поставяме във Фотошоп или друга редактираща програма, като нов слой върху основната снимка, в режим SCREEN.
По този начин маската изчезва и върху снимката остава видим само ефекта.
В някои кадри ефектът може да се слее с обстановката, а в други прогарянето и оцветяването на отделни участъци, могат да скрият нежелани елементи или да създадат нови акценти в снимката.
На равни едноцветни и скучни фонове, подобни ефекти стоят добре и освежават кадъра.
Флеърите са вътрешни отражения от лещите, които се виждат след това в снимката. По-старите и не добре просветлени обективи, често дават този дефект при силна насрещна светлина. При използване на нискокачествени филтри, при насрещна светлина, също можем да забележим такива цветни петна в снимките си. Но понякога дефектът се превръща в ефект.
Уменията във фотографията се добиват с практика, не с покупки.
Пърси Харис
В този кадър флеърите са естествени, тъй като той е сниман със стар съветски обектив Хелиос 44, който няма антирефлексно покритие върху лещите. Но подобни светлинни петна могат да се добавят и допълнително, много от редактиращите програми ги имат като вградени ефекти. Изглеждат така и можем да ги поставяме на различни места в кадъра.