име: Sony SEL 85F18
предназначение: Full Frame (Sony E-Mount)
тип: портретен обектив
фокусно разстояние: 85 mm
максимална диафрагма: ƒ/1.8
минимална диафрагма: ƒ/22
брой ламели на диафрагмата 9
конструкция 9 елемента в 8 групи, 1 ED
прахо и влагозащита – ДА
челна леща не се върти при фокусиране
най-близо фокусиране 0.8м
резба на филтъра 67mm
размери 78х82 mm
тегло 372 грама
Sony FE 85/1.8 е разработен специално за безогледалните пълноформатни камери на марката. Обективът е едно от най-добрите портретни предложения в сегмента като съотношение цена/качество. Компактният му размер, ниското тегло, високата острота, бързият и точен АФ и липсата на видими аберации (освен при екстремни условия и контрасти) го превръщат в предпочитан портретник за всякакви снимачни ситуации. Особено добре си пасва с новите модели на Sony – A7iii, A7Riii, A9, A9ii, A7RIV, тъй като при тях фокусната система е много по-бърза и точна. Реално в процеса на работа не се забелязват слабости. Портретната фотография не се изчерпва само в статични портрети. Често емоционалните портрети в движение са много по-силни и въздействащи, а точно там FE 85/1.8 е безкомпромисен. Обективът е прахо и влагозащитен, което го прави подходящ и за неблагоприятни условия. Голямо предимство е удобният функционален бутон, който може да се програмира по различен начин – заключване на фокуса, фокус по очи и т.н. В настоящото ревю ще илюстрираме работата на този обектив с фотографии, заснети изцяло в работна среда – сесии, събития, сватби, уъркшопи и други, тъй като този тип снимки говорят най-добре за качествата на обектива.
FE 85/1.8 e любим избор за заснемане на различни детайли и украса. Отделянето на основния обект от фона се отличава с мек и пластичен преход.
Обективът е подходящ и за портрети в цял ръст.
Когато разстоянието до обектите е достатъчно, 85/1.8 е чудесен репортажен обектив при сложни атмосферни и светлинни условия. Бързината и точността му са гаранция за много награди в конкурси за уловен момент.
Sony 85/1.8 е подходящ за нощни портретни сесии. Стабилизацията на безогледалните камери помага много при ниски скорости на затвора.
Sony 85/1.8 e в силата си при контражурна светлина. Следващите кадри го доказват :
Следващата снимка е заснета директно в JPEG с камера, a под нея публикуваме отсечка 100%, за да придобиете представа за остротата на обектива
Още снимки на максимално отворена бленда с дефокус в предния и задния план. Заснети са по време на нашите семинари „Различният Портрет“ – модел Елина Крушева
Динамични и емоционални кадри в движение на максимално отворена бленда:
Една от най-важните особености и голямо предимство при комбинация от светлосилен твърд обектив с висока резолюция и камера с висока резолюция е възможността за постигане на големи увеличения. Sony A7Riii и 85/1.8 дават възможност до трикратно намаляване на зрителният ъгъл (трикратно увеличение) чрез отсечки без фатална загуба на качество. Реално малкият 85/1.8 се превръща в 85-255 и поне до двойно увеличение или 170mm приравнено фокусно разстояние превързхожда много реални варио обективи, тъй като тяхната острота е значително по-ниска и не успяват да извадят всичко от 42мп матрица на камерата. Следващият пример е демонстрация за това :
В заключение можем да кажем, че Sony FE 85/1.8 е един от малкото обективи, които заслужават единствено суперлативи и наистина е трудно да се намерят някакви недостатъци. Безспорно по-големият му брат 85/1.4G е с по-добри оптически характеристики и светлосила, но цената е значително по-висока, а голямото му тегло дебалансира безогледалната система с малки камери. В това отношение 85/1.8 пасва идеално на Sony 7 и 9-та серия и така с тази комбинация може да се снима дори с една ръка. В същото време леката конструкция го прави много по-бърз и по-подходящ за улавяне на непринудени моменти, емоции и ситуации.