Samsung Galaxy S23 plus е доста сходен по външен и по параметри с предходния модел Samsung Galaxy S22 plus, но както може да се очаква има и редица подобрения. По-добър екран, по-бърз процесор, повече вградена памет, цели 512 ГБ, това е колкото харддиска на добър компютър или лаптоп. Така в джоба си можем да носим цялата информация от настолния компютър, като остава и достатъчно място за музика, снимки и клипове. Подобрена е и стабилизацията на видеото, имаме 8К видео при 30 кадъра в секунда. Това прави телефона годен за професионално видеозаснемане. Наскоро на големия екран беше премиерата на пълнометражния игрален филм „Чалга“ на режисьора Мариан Вълев, първият филм в света заснет изцяло с телефони от серията Samsung Galaxy.
Като фотографи, обаче искаме да обърнем внимание върху камерите на телефона и фотографските му възможности. В сравнение с предишните модели, алгоритмите на обработка на изображенията са значително подобрени. Особено в режима за нощна фотография.
В много от случаите, разликата при снимане в RAW със статив и от ръка в „нощен режим“, който снима само в JPG е трудно доловима, особено ако снимката не се гледа отворена в пълен размер на екрана. Затова под всеки кадър ще отбелязваме настройките и начина по който е сниман.


Камерите в Samsung Galaxy S23 plus са три, плюс предната селфи камера. Те са еквивалент на 13мм, 24мм и 70мм, като основната 24 мм камера е със светлосила 1.8, а другите две са със светлосила 2.2 широката и 2.4 дългата.
И трите камери снимат в JPG и RAW формати, с резолюция 12 МП, а ако инсталираме приложението Expert RAW, можем да снимаме с резолюция 50 мегапиксела в RAW формат, но само с основната 24мм камера.

Следващите три кадъра са от едно и също място, снимани в различни режими, като първият е половин час по-рано във времето. По-бързата скорост на затвора и липсата на улично осветление го правят да изглежда по-тъмен.



Като традиционалисти, все пак предпочитаме снимането със статив, защото така могат да се използват пълните възможности на телефона по отношение на нощната фотография. Samsung Galaxy серията е от малкото смартфони, които разполагат с бавни скорости на затвора, до 30 секунди. Можем да ги нагласяме ръчно от режима „професионален“. С по-бавните скорости на затвора постигаме ефекти, като отчетливото размазване на светлините от фаровете и стоповете на автомобилите. Ефектът от резки на фокус и размазани обекти в кадъра, създава усещане за движение и динамика.



Не само нощната фотография е предизвикателство към снимането с телефон. Едно от най-големите предизвикателства към телефоните е снимането на бързо движещи се обекти. В това отношение Samsung Galaxy S23 plus също се справя добре, благодарение на бързата серийна снимка. Бързият процесор ни дава възможност за неограничен брой кадри с едно продължително натискане на бутона за усилване на звука. Това работи само в режим „снимка“ от менюто и само в JPG формат. Следващите кадри са направени по време на конните състезания на Тодоровден. Използвана е основно 70 милиметровата камера, като настройките са автоматични.

Снимането при лоши светлинни условия е не само в града. В града има достатъчно допълнителни светлини. Пещерите са едни от трудните обекти за заснемане с телефон, поради недостатъчната светлина и силните контрасти, там където светлината прониква отвън. Следващите кадри са от пещерата Проходна. Снимани са от ръка и на високо ISO.




Като заключение можем да кажем, че телефонът се справя много добре при снимане в критични условия – недостатъчна светлина и бързо движещи се обекти. И съвсем за финал един портрет в домашни условия, направен единствено на светлината от лампите в хола.

photo-ebook
03.2023