Музеи, църкви, манастири са местата, където не е препоръчително да носим голяма, професионална снимачна техника, освен ако не сме със специална задача там, наети да заснемем интериора и експонатите. Пък и едва ли има смисъл да тръгнем на разходка в музея и да носим с нас фотографската си раница.
В случай че сме попаднали на подобно интересно място, което бихме искали да споделим с приятели и познати, телефонът ни върши чудесна работа. Най-големият проблем при снимане в музеите и църквите е приглушената светлина в залите. Но съвременните телефони са с достатъчно светлосилна оптика, за да компенсират по-слабата осветеност. Като допълнително предимство се явява късото фокусно разстояние на обективите, което ни позволява да снимаме с по-ниски скорости на затвора и ни дава по-голяма дълбочина на рязко изобразяваното поле.

Следващите кадри са направени в залите на Националната галерия „Квадрат 500“ в София, където са изложени над 1700 произведения на български и чуждестранни художници.
В експозицията са включени творби, представящи българското изкуство от средата на ХІХ век и от XX век, европейско изкуство от ХV-ХХ век, образци от Азия, Африка и Америка.
Националната галерия като институция обединява досегашните Национален музей на българското изобразително изкуство и Националната галерия за чуждестранно изкуство.
Намира се на площад „Александър Невски“ в бившата сграда на Държавната печатница, построена в неокласически стил. Експозицията на музея се помещава в 19 зали на четири етажа.
Всички снимки на тази страница са направени с телефон
Samsung Galaxy S22+





Следващите кадри са от културно-историческия комплекс „Цари Мали град“, разположен на хълма Св. Спас в планината Верила, над село Белчин.
Цари Мали град е късноантична римска крепост, датира към края на 60-те години на IV век. „Цари Мали град“ е открит официално на 18 юли 2013 година. Той включва късноантична крепост, църковен ансамбъл и зони за отдих и спорт. В реконструираните две кули на северната стена са поместени музейните експозиции – „Праистория“, „Бит и поминък през късната античност“, „Керамика“, „Нумизматика“ и „Военен живот“. При разкопките са открити монети, накити, стрели и части от въоръжение, инструменти, разнообразна керамика, които днес могат да се видят в музея.












Под крепостта се намира етнографския музей в Белчин. Комплексът включва: църквата „Света Петка“, музейната сграда под нея и крепостта „Цари Мали град“.



05.2022
photo-ebook.com