В една от уводните глави на нашата книга, обяснихме какви са особеностите на различните видове фотоапарати, като обърнахме специално внимание на „Ултразум“ моделите, разполагащи с мощни теле обективи. Свикнали сме да възприемаме телеобектива като инструмент за голямо увеличение и това по принцип е така. Основната му роля е да ни „приближи“ до обекта на снимките, така че да направим достатъчно близък план от голямо разстояние. Това е незаменимо предимство, когато снимаме животни, които биха се изплашили ако ги приближим или обратното, изплашените може да сме ние:) В статията „Фото сафари със смартфон в зоопарка“ показахме много такива примери, направени с уникалната перископна теле камера на Samsung Galaxy S21 Ultra. Освен инструмент за увеличение обаче, телеобективът е и средство за предаване на перспективата по интересен начин, коренно различен от възпроятието ни, гледайки с невъоръжено око. Когато снимате различни обекти отдалечени на 10 метра един от друг, но сте на голямо разстояние ( примерно 300 метра ) и използвате телеобектив, се създва илюзията, че обектите са буквално залепени един за друг, тъй като 10-те метра между тях са твърде малко на фона тези 300 метра, които ви делят. Поради същата причина, когато снимате портрет с мощен телеобектив от голямо разстояние, лицето на вашият модел ще излежда плоско – 15-те сантиметра между ушите и носа в човешкото лице са нищо в сравнение с 15-те метра дистанция между фотографа и обекта на снимките – ушите и носа изглеждат разположени в една равнина. Този феномен наричаме „Компресиране на перспективата“. Ще го демонстрираме в примерите по-долу. Ще използваме 230мм перископен обектив на Samsung Galaxy S22 Ultra (фокусното разстояние е приравнено по зрителен ъгъл към филмов формат на кадъра – 24х36мм).
Телеобективът компресира перспективата и така се създава усещане за повече сняг. Когато снимате с широкоъгълен обектив, вие се приближавате до обекта, за да го хванете в близък план. Разстоянието е малко и съответно снежинките между вас са малко. Ако снимате с телеобектив, вие сте на по-голямо разстояние и все пак хващате същия близък план. В голямото разстояние между вас и обекта има много повече снежинки, които се проектират в двузмерното поле на снимката. Така се получава илюзия за много повече сняг или дъжд.
В заключение можем да кажем, че мощните теле обективи са и мощно оръжие, когато искаме да направим различни внушения, понякога дори манипулативни. Често те са незаменими, особено ако са така конструирани, че да можем да ги съберем в джоба си.
Photo-ebook’ 28.04.2022