В главата „Избор на техника“ обърнахме внимание на ултразум камерите – фотоапарати с малка матрица и вариообектив с голям обхват. Те са подходящ избор за пътешественици, които не искат да носят една чанта с обективи и са готови да направят компромис между тегло и качество, така че камерата да им е винаги под ръка. Понякога този тип камери са незаменими, тъй като благодарение на обективите им с голям диапазон, можем да заснемем от една и съща позиция различни сцени, да отделим детайлите от общия план и да надникнем там, където няма как да достигнем с крака. Много фотографи обичат да казват, че най-добрият зум е крачният. Това по принцип е така, стига да имаме възможност да го използваме. За съжаление доста често няма такава възможност – между нас и обектите има непреодолими препятствия, а доста често вместо крака, ще ни трябват крила, за да се приближим достатъчно. В този случай на помощ идват мощните варио обективи с голямо приближение.
През последните години видимо смартфоните започнаха да окупират пазара на компактните фотоапарати с малък сензор и вградена оптика. От известно време обаче те започнаха да хвърлят око и към сегмента на ултразум моделите. Още през 2013г фирмата Samsung анонсира модеа Galaxy S4 ZOOM с обектив 24-240мм – нещо невиждано за смартфон. Честно казано това беше по-скоро фотоапарат, от който можеш да говориш, тъй като самият обектив беше тежък, със сложна конструкция и при максимална теле позиция излизаше доста напред. Всичко това правеше телефонът неудобен за ежеднево ползване като телефон. Интересно решение за постигане на компактност беше системата за вертикално движение на варио обектива в тялото на камерата, която завършва с малко огледало – т.нар. перископна система. Отново Samsung пусна още през 2005г, цяла серия от подобни ултракомпактни фотоапарати с 3 кратен перископен зум обектив. Моделите i5, i6 и i7 бяха доста популярни смарт устройства с много функции и както писахме в една статия през 2006-та година: „На този фотоапарат му липсва опцията за телефонни разговори“ . Тук може да прочетета наша статия в списание Digital Photo Video за моделът i7, който спечели световната награда на TIPA за най-добра цифрова мултимедийна камера на 2007 година.



Така през последните години все по-често в смартфоните започна да се използва перископната система. Само чрез нея може да се постигне компактност и мощно оптично (истинско) увеличение. Поради тази причина посрещнахме с интерес новината, че новият Samsung Galaxy S21 Ultra разполага с перископна телекамера 240мм, което заедно с ултраширокоъгълната 13мм, широкоъгълната основна 24мм и 72мм теле, го прави потенциален заместник на туристическите ултразум модели без това да рефлектира върху размера и тежестта му. С удоволствие приехме предложението на Samsung Bulgaria за бърз едночасов тест на модела, като основното на което обърнахме внимание за това кратко време е възможностите на камерите и подобренията в сравнение с предшественика му Galaxy S20 Ultra.

На видеото по-долу виждате ефекта от директното използване на 4-те камери – от 240мм до 13мм. Позицията на снимащият не се променя.
Ето и снимките от горния пример:








Следващият пример е типична туристическа ситуация – искаме да заснемем в близък план гвардейците пред президентството, но не ни е удобно да се приближаваме прекалено и да ги притесняваме. На снимките по-долу виждате резултата от една и съща дистанция.




Поредният пример за възможностите да достигнем до детайлите без да се приближаваме физически :




Обикновените градски детайли изглеждат по различен начин, когато ги снимаме с различни обективи, от различно разстояние и гледна точка.






Тъй като Samsung декларираха, че основната камера на Galaxy S21 Ultra е от ново поколение и с подобрени възможности, решихме да проверим това, сравнявайки я с тази на Galaxy S20 Ultra. Първото сранвение направихме в RAW, защото тогава можем да елиминираме софтуера и да видим „суровата истина“ – т.е. дали самият чип е с по-добри характериситки. За целта заснехме в RAW Народния театър Иван Вазов и извадихме 100% увеличение от сенчестата зона под колоните. Точно там, където светлината е по-малко ще се види дали има разлика в нивата на шум. Резултатът показва видимо подобрение при S21 без никакви артефакти и зърнистост. Разбира се това предимство ще е съществено само при големи увеличения и големи печатни копия. Разликата се вижда ясно на голям монитор.



Голямото подобрение на основния сензор е много добре видимо, когато се използва максималната резолюция от 108мп. На снимките по-долу може да видите увечлиението, което се постига чрез кроп (изрязване на детайл) от основното изображение на 24мм камера. Резултатът е впечатляващ


Основната камера на Galaxy S21 Ultra показва много добри характеристики в RAW. Високо ниво на детайл и динамика, с добре разработени преходи между тъмните и светлите области.


И като финал, два „street“ кадъра – S21 ULTRA с 4 те си камери е перфектен за улична фотография. (Повече по темата може да гледате в това ВИДЕО )


Съвсем скоро ще имаме възможност за по-задълбочен тест на всички фотографски функции на Galaxy S21 Ultra в различни снимачни ситуации. Искрено се надяваме в PRO режимът да бъде добавен RAW и за дългофокусните камери, както беше на правено за ултраширокоъгълната 13мм, това е изключително важно за качествено изображение при сложни светлинни условия.
Photo-ebook’ 30.01.2021