Водата често присъства в нашите кадри. Но от нас зависи как тя ще изглежда в снимката. В никакъв случай не трябва да оставяме това решение на фотоапарата, като снимаме на автоматични настройки. Различната визия на водата в снимките зависи от няколко фактора – време на експонация, използване на филтри, поляризационен и неутрален и в определени случаи от метеорологичната обстановка – вятър и вълни.
Трябва да знаем, че колкото по-бързи скорости на затвора използваме, толкова водата ще е по-релефна ако е във воден басейн или по-замръзнала във вид на капки, ако е във въздуха. И колкото по-бавни са скоростите на затвора, толкова водната повърхност ще е по-гладка, а течащата вода ще изглежда като мъгла или като захарен памук.




Колкото по-бавна става скоростта на затвора, толкова по-размазани стават водните пръски



Скорости от порядъка на половин-една секунда правят вълните акварелни, като от картините на Айвазовски.



Експонация над една минута ще направи водата равна и гладка. Колкото е по-дълго експонационното време, толкова по-гладка става водата.



В определени случаи водата може да бъде и цветна. Погледнати отгоре бургаските солници изглеждат червени, заради микроорганизмите във водата.

Цветните лампи на фонтаните правят водните пръски изключително фотогенични, особено ако ги заснемем с по-бавна скорост.

Тихото време сутрин е подходящо за снимане на водни басейни, защото водата изглежда гладка и прозрачна, дори ако я снимаме с по-бързи скорости.
